Među novozaraženima koronavirusom velik je broj učenika. Trenutačno ih je pozitivno više od 13.600. Prema procjenama Ministarstva obrazovanja, u samoizolaciji ih je oko 30 tisuća. Popriličan je broj i pozitivnih djelatnika u školama - gotovo 2050. U samoizolaciji su 244. Sve je teže organizirati nastavu. Unatoč epidemiološkoj situaciji, cilj je da se nastava prati u učionicama pa će uskoro kod kuće ostajati samo zaraženi učenici. Planira se uvesti i brzo testiranje djece.
Što bi značilo ukidanje samoizolacije za učenike osnovnih i srednjih škola?
- Sva zdrava djeca išla bi u školu, a bolesna djeca ostala bi kući. Uvjet koji je epidemiološki postavljen za to jest da se djeca moraju tjedno barem jedan put testirati, odnosno samotestirati brzim testovima, objašnjava glavni savjetnik ministra znanosti i obrazovanja Božo Pavičin.
I dodaje, ponedjeljkom će biti najbolje, ali to svakako neće biti sljedeći ponedjeljak jer moraju još logistički razraditi model.
Reakcije u društvu različite. Posebice ravnatelja koji i dalje o svemu ne znaju mnogo.
- Jako je puno nepoznanica s obzirom na to testiranje. Nije nam jasno tko, na koji način, dostava testova, kaže Josip Mandurić, ravnatelj OŠ Antuna Mihanovića, Osijek.
Doznajemo, sve će biti na vrijeme.
- Ravnatelji će biti detaljno obaviješteni kada dobijemo testove, nakon što distribucija krene, kaže Pavičin.
Pitanja ima još. Ravnatelji kažu - važno je da kod testiranja postoji međusobno povjerenje.
- Ima roditelja koji rade testove odmah čim se pojavi šmrcanje, a ima i roditelja koji šalju djecu u školu i pod temperaturom i slično, kaže Jadranka Salopek, ravnateljica OŠ Ante Kovačića, Zagreb.
- Sama ideja nije loša, u smislu da se smanji broj samoizolacija i da učenici budu što više na nastavi, kaže Henry Ponte, ravnatelj Gimnazije Andrije Mohorovičića, Rijeka.
I premijeru je očito dosta primjedbi na online nastavu.
- Smatramo da je u interesu cijelog obrazovnog procesa da su učenici više u učionicama, u razredu, nego na online nastavi, rekao je Andrej Plenković.
I epidemiolozi su zadovoljni.
- Uzimanjem briseva se rano otkrivaju pozitivni, ne ulaze u kolektiv, ostaju kući, i na taj način se kontrolira širenje virusa, rekla je Jasna Valić, epidemiologinja Zavoda za zdravstvo Istarske županije.
Dodaje, to u europskim državama nije novost. Na putu do provedbe te mjere nekoliko je zapreka: treba nabaviti 3 milijuna testova, obaviti distribuciju u 2400 školskih objekata i ostvariti iskren odnos s roditeljima koji će testiranje provoditi.