Hrvatska skromno trguje s Rusijom i Ukrajinom no naši vodeći izvoznici itekako su zabrinuti eskalacijom sukoba na istoku Europe i uvođenjem gospodarskih sankcija moćnoj velesili. Posebice je teško tvrtkama koje u tim zemljama imaju tvornice, predstavništva i razgranatu prodajnu mrežu. Mnoge kompanije već zbrajaju gospodarske štete zbog otežanog izvoza i prekinutog plasmana roba na ta golema tržišta.
Na golemo tržište Ukrajine s 40-ak milijuna potrošača robu plasira stotinjak naših tvrtki. Vodeći je izvoznik riječka farmaceutska industrija, koja ostvaruje čak četvrtinu ukupnog hrvatskog izvoza.
- Imamo 60 ljudi u Ukrajini i prioritet nam je njihova sigurnost. Trenutno nemamo isporuka proizvoda u Ukrajinu, dok u Rusiju isporuke idu normalno. Samo što je je pala vrijednost rublja pa je i vrijednost biznisa pala, kaže direktor JGL-a Mislav Vučić.
Solinski proizvođač autodijelova u Ukrajini ima dvije tvornice, proizvodnja nije stala, no zabrinutost raste. I brački proizvođač ribljih konzervi zaustavio je isporuke, baš kao i Podravka, koja na tim tržištama ostvaruje 6 posto prihoda.
- Šteta je limitirana samim udjelom ta dva tržišta u poslovanju. Ne bih rekao da je to nešto što bi moglo ugroziti poslovanje Podravke, ali naravno da nam žao gubitka bilo kojeg tržišta i bilo kojeg prometa, tvrdi Milan Tadić, član Uprave Podravke.
I Končaru, Rusija i Ukrajina, nisu ključna tržišta, iako onamo izvozi mjerne trasformatore i drugu opremu. Prema riječima predsjednika Uprave Gordana Kolaka - prihod Končara sa dva tržišta lani je iznosio 2 promila. Međutim, Kolak upozorava na sekundarne učinke - rast cijena sirovina i materijala, poremećaje u opskrbi i konkurentski pritisak u poslovanju.
Za Vladinu pomoć još je prerano - smatra ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić. Kaže kako naši poduzetnici traže alternativne kanale distribucije i zamjenska tržišta. Ako sve bude duže trajalo, najavljuje ministar - doskočit će se problemu.
Ukrajina je rijetka zemlja s kojom Hrvatska ostvaruje vanjskotrgovinski deficit. Potraje li rat dulje, bit će to novi udar na hrvatski izvoz koji je lani, unatoč pandemiji, zabilježio rast od nemalih 28 posto.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!