MVEP preporučio odgodu putovanja u Srbiju, stigao odgovor

23.01.2025.

Zadnja izmjena 21:22

Autor: Nikolina Ćosić/Vibor Vlainić/D.M./M.B./M.M./HRT/Hina

Ministarstvo vanjskih i europskih poslova preporučilo je da se odgode sva putovanja u Srbiju koja nisu nužna zbog neprimjerenih i neosnovanih postupanja prema hrvatskim državljanima. Srbijansko ministarstvo vanjskih poslova ocijenilo je "neprimjerenim" što hrvatski dužnosnici optužuju Srbiju jer je protjerala hrvatske državljanke u skladu s "uobičajenom međunarodnom praksom".

MVEP preporučio odgodu putovanja u Srbiju


"Preporučuje se odgoda svih putovanja koja nisu nužna, oprez, praćenje aktualne situacije i detaljnije informiranje prije puta zbog zabilježenih neprimjerenih i neosnovanih postupanja tijela Republike Srbije prema hrvatskim državljanima", objavio je MVEP u četvrtak popodne.

Hrvatskim državljanima također se savjetuje da izbjegavaju mjesta na kojem se okuplja veći broj osoba.

MVEP napominje da "u slučaju potrebe, u svakom trenutku hrvatski državljani imaju pravo zatražiti kontakt s Veleposlanstvom Republike Hrvatske u Republici Srbiji".

Ministarstvo u preporuci navodi adresu diplomatsko-konzularnog predstavništva RH u Srbiji:

Veleposlanstvo Republike Hrvatske u Republici Srbiji

Telefon: +381 11 36 79 150, 36 79 151

Fax: +381 11 36 10 032, 36 21 026

Adresa: Kneza Miloša 62, 11000 Beograd Srbija

Email: croebg@mvep.hr

Web: https://mvep.gov.hr/rs

MVEP uputio prosvjednu notu Srbiji


Zbog pet hrvatskih državljanki koje su uhićene, a zatim i protjerane iz Srbije, ministarstvo vanjskih poslova uputilo je Srbiji prosvjednu notu.

Hrvatske državljanke predstavnice su nevladinih udruga koje su u Beogradu sudjelovale na radionicama u organizaciji Erste Stiftunga. Protjerane su i Srbija im je zabranila ulazak u zemlju na godinu dana.

Ministarstvo vanjskih poslova (MVEP) u prosvjednoj noti zatražilo je obrazoloženje i izrazilo oštar prosvjed zbog ponašanja prema hrvatskim državljankama.

Ministarstvo je najavilo i da će poduzeti nekoliko mjera protiv Srbije, među ostalim je revidiralo preporuku o putovanju hrvatskih državljana u Srbiju.

Srbija odgovorila Hrvatskoj 


Srbijansko ministarstvo vanjskih poslova ocijenilo je "neprimjerenim" što hrvatski dužnosnici optužuju Srbiju jer je protjerala hrvatske državljanke u skladu s "uobičajenom međunarodnom praksom".

Srbijansko ministarstvo na svojoj internetskoj stranici ističe da bi u reagiranju službenog Zagreba trebalo biti navedeno "što su one zaista radile u Srbiji".

"Neprimereno je to što državni dužnosnici i politički akteri Hrvatske optužuju Srbiju za ugrožavanje slobode kretanja i govora", navodi ministarstvo i dodaje da su hrvatske državljanke nadležni državni organi tretirali "u skladu sa zakonskim procedurama i uobičajenom međunarodnom praksom".

Božinović: Obavijestiti naše građane o mogućim neugodnostima


I ministar unutarnjih poslova Davor Božinović potvrdio je da MVEP prikuplja saznanja, ponajviše od naših državljanki koje su se vratile u Hrvatsku te da će se raditi na preporukama za hrvatske državljane koji namjeravaju putovati u Srbiju.

- Nisam siguran da postoji neko obrazloženje i objašnjenje srpskih vlasti o tome što se dogodilo. Ako izostane objašnjenje zašto se privode hrvatski građani, legitimno se upitati je li to sve skupa slučajno. S obzirom da u posljednje vrijeme imamo nekoliko sličnih događaja, dobro je da se o tome obavijeste institucije Europske unije u Srbiji, izjavio je.

Dodao je da je opravdano i razumski obavijestiti naše građane o mogućim neugodnostima koje mogu doživjeti, pogotovo u dijelovima u kojima se održavaju prosvjedi.

Europska komisija upozorila Srbiju


Više od 320 organizacija civilnog društva iz 27 europskih zemalja potpisalo pismo kojim se od europskih institucija traži da iskoriste svoje dostupne alate kako bi Republiku Srbiju kao zemlju kandidata za pristup EU-u prisilile na poštivanje europskih demokratskih vrijednosti, ljudskih prava i sloboda.

Nije riječ o izoliranom slučaju. Pravomoćno osuđeni ratni zločinac Vojislav Šešelj prošlog je tjedna u TV-emisiji srbijanskog tabloida Informer objavio osobnu iskaznicu hrvatskog novinara i još nekoliko hrvatskih i stranih državljana. Europska komisija to je već osudila.

- Zabrinuti smo što su miroljubivi aktivisti civilnog društva iz zemalja članica EU-a i regije zapadnog Balkana privedeni i od kojih su kasnije vlasti zatražile da napuste Srbiju jer predstavljaju sigurnosni rizik, kaže se u pisanom odgovoru Komisije na upit novinara o privođenju pet Hrvatica u Srbiji.

Komisija navodi da se mjere poduzete u interesu nacionalne sigurnost trebaju provoditi u skladu sa srbijanskim zakonskim okvirom i sukladno europskim i međunarodnim standardima ljudskih prava, te da takve mjere ne smiju rezultirati ograničavanjem sloboda pojedinaca, uključujući strane državljane.

- Pozorno pratimo aktualna politička zbivanja u Srbiji i potičemo sve aktere da se okrenu dijalogu i pokušaju izbjeći eskalaciju sukoba. Napredak leži u aktivnom sudjelovanju svih dionika. Podrškom civilnog društva i nevladinih organizacija postiže se jača, demokratska i inkluzivna Srbija za sve građane, izjavio je glasnogovornik EK Guillaume Mercier.

Iz Bruxellesa se za središnji Dnevnik HTV-a javio novinar Vibor Vlainić.

- Europska komisija je danas poručila kako je zabrinuta zbog svega što se dogodilo u Srbiji jer osim hrvatskih državljanki uhićeni su državljani i ostalih zemalja Europske unije i nekih zemalja Zapadnog Balkana. Europska komisija smatra da je to problematično i komisija je upozorila kako su udruge civilnoga društva važne za razvoj demokracije u svim zemljama, a pogotovo u zemljama kao što je Srbija koje su kandidatkinje za ulazak u Europsku uniju, rekao je.

- Europska komisija je naglasila i kako mjere koje Srbija provodi za zaštitu, kako kaže, nacionalne sigurnosti trebaju biti u skladu s pravnim okvirom u Srbiji, ali i u skladu s međunarodnim i europskim pravom, te kako te mjere ne bi smjele narušavati osobne slobode pojedinaca, bili oni iz Srbije ili iz drugih zemalja, rekao je Vlainić i dodao: Nema tu otvorenije i izravnije kritike Aleksandru Vučiću i Srbiji kao što to nije bilo ni prije. Europska komisija tu je uvijek vrlo oprezna i ona se ponaša donekle pragmatično jer Vučića smatra pouzdanim partnerom i spremna je zažmiriti na ponašanje u Srbiji koje nosi snažne značajke autokracije.

Aleksandar Vučić ove posljednje prosvjede, za razliku od onih prijašnjih, nije uspio ugušiti ni milom ni silom, a sutra ga, kao i cijelu Srbiju, čeka i opći štrajk, zaključio je Vlainić.

Glasovac: Opasne teze Aleksandra Vučića

Sabina Glasovac (SDP) rekla je da je privođenje i deportiranje pet Hrvatica iz Srbije nastavak dosadašnje prakse. Naši građani očito su već neko vrijeme u Srbiji detektirani svojevremeno kao nekakvi špijuni u slučaju studenata, a sada stvari idu više, kazala je. Naglasila je da moramo graditi prijateljske odnose sa svim državama, međutim, naša diplomacija i naše Ministarstvo vanjskih poslova, kao i premijer, trebali bi vidjeti što se ovdje događa jer se netko iživljava nad našim građanima.


Ocijenila je da srpski predsjednik Aleksandar Vučić postavlja vrlo opasne teze i direktno optužuje Republiku Hrvatsku da se uključuje u unutarnje događaje druge zemlje. Mi možemo imati svoj stav o političkoj situaciji u toj zemlji, ali je naša diplomacija i naša Vlada ta koja mora štititi sve hrvatske građane, ugled, samostalnost i dostojanstvo Republike Hrvatske, poručila je, dodajući da je to pitanje za ministra vanjskih poslova, našu diplomaciju, ali i premijera.


Benčić: Informirati građane o rizicima odlaska u Srbiju


I Možemo! osuđuje poteze predsjednika Vučića i njegove vlasti prema našim državljanima. Bez ikakve pravne osnove, izvan svih granica nečega što zovemo pravna država, proganja hrvatske državljane koji poslovno, zbog studentskog angažmana ili kroz organizacije civilnog društva koje 20 godina surađuju na relaciji Hrvatska - Srbija, deportira i, ono što je najgore, preko svojih medija objavljuje njihove slike, osobne podatke, adrese i time ih ugrožava i stavlja doslovno metu na čelo", poručila je čelnica Možemo! Sandra Benčić.


Pozdravlja prosvjednu notu koju je Ministarstvo vanjskih i europskih poslova uputilo Srbiji. Napokon je Ministarstvo jasno reagiralo, dodala je. Smatramo da treba uputiti službenu informaciju hrvatskim građanima o rizicima odlaska u Srbiju.


Petrov: Vučić koristi Hrvate da ostane na vlasti


Aleksandar Vučić pokušava sve kako bi ostao na vlasti, njemu su idealni neprijatelji Hrvati, poručio je Mostov Božo Petrov. Njegova priča o našim studentima i tajnim agentima je bolesna i apsurdna. On treba naći neprijatelja da bi homogenizirao svoje ljude i to je taktika stara tisućljećima. Savjetujem građanima RH da ne idu u Srbiju dok je ovako jer Vučić neće birati sredstva, on će optužiti svakoga da ga minira i svakoga proglasiti neprijateljem da ispadne žrtva", poručio je.


Orešković: Vučić na rubu pada 


Dalija Orešković (DOSIP) smatra da je Vučićev režim na rubu svog pada zato što su se građani Srbije napokon organizirali i napravili uspješan protest. Ono što je Vučić napravio objavom osobnih podataka naših državljana je više nego diplomatski skandal, ali mi imamo ministra koji nije baš puno ni pametniji, ni sposobniji od smijenjenog ministra Dabre, pa se o tome još nije oglasio na suvisao način, ustvrdila je.


Ovo, dodaje, nije prvi put da Vučić optužuje hrvatske građane i političare, među kojima sam i ja bila, da imamo nekakve veze s protestima u Srbiji. Nemamo veze, ni na koji način i ni s kim nismo povezani. Jedino što podupirem diljem svijeta sve one koji se bore protiv nedemokracije i tiranina u vlastitoj zemlji, ali moj prioritet je micati režim HDZ-a i time se bavim, zaključila je Orešković.

Kuće ljudskih prava Beograd i Zagreb osudile zastrašivanja 

Kuće ljudskih prava iz Zagreba i Beograda u četvrtak su najoštrije osudile postupanje policije iz Srbije koja je jučer u Beogradu uhitila i protjerala aktiviste iz pet zemalja, uključujući i Hrvatske, poručivši kako je riječ o zastrašivanju i zlouporabi policije u političke svrhe.

- Ovakvo ponašanje srbijanske policije je u potpunosti neprihvatljivo u demokratskom društvu i protivno preuzetim međunarodnim obvezama u području ljudskih prava. Nažalost, ovo je samo zadnji u nizu primjera zlouporabe policije u političke svrhe kojem su građani Srbije izloženi već duži niz godina, a koji u zadnje vrijeme obuhvaća i državljane Hrvatske koji dolaze u Srbiju, zajednički su priopćile Kuća ljudskih prava Beograd i Zagreb.

Organizacije su pozvale MUP Srbije da bez odgode provede postupak unutarnje kontrole radi utvrđivanja odgovornosti za ovo, kako kažu, sramotno postupanje, i da prestane s praksom zastrašivanja i protuzakonitog policijskog postupanja prema svim osobama u Srbiji, uključujući i strane državljane koji dolaze surađivati s kolegama iz organizacija civilnog društva. Također, pozvale su i Veleposlanstvo RH u Beogradu da osigura pristup svim informacijama vezanim za prava koje građani imaju u Srbiji u kontekstu policijskog postupanja.

Žigmanov osudio protjerivanje hrvatskih aktivistica


Predsjednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (DSHV) i ministar u Vladi Srbije Tomislav Žigmanov osudio je u četvrtak privođenje i protjerivanje hrvatskih aktivistica iz Srbije koje srbijanska policija tereti za ugrožavanje sigurnosti države i građana.

- Da ne bude ikakvih zabuna ili nesporazuma! Nepotrebno je, bez razloga i štetno, dodatno će usložniti ionako već složene hrvatsko-srpske odnose i zamagliti naše EU perspektive, a Hrvate u Vojvodini staviti u još teži položaj! Stoga, snažna osuda još jednog teško shvatljivog čina!, objavio je na platformi X Žigmanov.

Uz svoju objavu dodao je link za tekst u tjedniku Vreme pod naslovom Hrvatske aktivistkinje protjerane iz Srbije ugrožavaju sigurnost države i građana.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Od istog autora