Prije Domovinskog rata drniški je kraj brojio više od 24.000 stanovnika, a danas ih ima tek 6.500. Rijetki su oni koji odlučuju svoj život vezati uz rodni grad. Gradska uprava nizom projekata pomaže mladima u rješavanju stambenog pitanja, no svima je jasno bez radnih mjesta nema ni ostanka, a time i opstanka za taj kraj.
S balkona budućeg doma Matilde Jelčić pogled puca na Petrovo polje. Za rođenu Drnišanku to je neprocjenjivo.
- Nakon svih tih godina izbivanja iz Drniša, najprije zbog rata kojega sam provela u Šibeniku i tamo išla u školu, a 1996. produžila za Zagreb, došla sam kući za praznike i u Drnišu našla ljubav svog života, kazala je Matilda Jelčić.
Kuću grade kreditom APN-a, a pomaže i Grad Drniš.
- Mi ovdje volimo reći - svaka mala gura naprijed, iako to nisu neka izdašnija sredstva. Grad pomaže koliko može, nama je pomogao s nekih 50.000 kuna da se skućimo i da svoj san približimo istini, javi, dodaje Matilda Jelčić.
Drniška istina je gorka – svakim danom, sve je manje ljudi.
- Šteta je u svakom pogledu. Kad sam ja išao u školu bilo nas je 1200, a sad, ne vjerujem da ih ima više od 120-130 đaka, kazao je Tomislav Vukušić iz Drniša.
Drniški kraj tada je imao 24.000 stanovnika, a sada ih ondje živi samo malo više od 6.000.
Svaki dan je sve pustije i sve manje ljudi. Nema tu opstanka, poručuje Jakov Jergović iz Drniša.
Gradska uprave se trudi koliko proračun dopušta. Niz je projekata kojima pomažu mladima u rješavanju stambenog pitanja.
No svima je jasno da to nije dovoljno.
- Zato je zapravo jako dobro i poželjno da se s lokalne, županijske i nacionalne razine posveti malo više pažnje, da ne kažem malo više investicija, za one krajeve kojima su investicije i potrebne, naglasio je Josip Begonja, gradonačelnik Drniša.
U infrastrukturu i poduzetničke zone investicije bi bile potrebne, jer ovi krajevi vape za kvalitetnim radnim mjestima.
Matilda Jelčić zaključuje da nijedna demografska mjera neće nadomjestiti pronalazak posla u mjestu stanovanja te poručuje da je – to ključno.
Upravo se zbog posla i odlazi iz ovih krajeva, a dok je tako i ovdje će, unatoč potencijalu koji postoji, iz godine u godinu biti sve pustije.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!