Černobil
Foto: Gleb Garanich / REUTERS
Prekosutra se navršava 35 godina od černobilske nuklearne katastrofe. Odmah nakon eksplozije jednog od četiri reaktora od radijacije je službeno umro 31 radnik u elektrani i vatrogasac, tisuće ljudi poslije su oboljele od malignih bolesti. Deseci tisuća stanovnika morali su zauvijek napustiti kontaminiranu zonu. Međutim, danas je područje Černobila postalo jedna od najvećih turističkih atrakcija u Ukrajini.
Sat i pol leta iznad mjesta na kojem se dogodila najveća nuklearna katastrofa na svijetu. Turistički pogled na Pripjat, danas grad duhova, a nekad dom nekoliko tisuća radnika u černobilskoj nuklearki.
- Veoma me iznenadila priroda oko nuklearne elektrane. Djeluje netaknuto, priroda je pobijedila čovjeka, govori Viktor Kozlov, turist.
U kraju koji je davne '86. utonuo u kataklizmu ljudskom zaslugom, u tri i pol desetljeća obnovljen je biljni i životinjski svijet. Ovaj čovjek punih dvadeset godina svjedoči tom procesu. Istražuje utjecaj povišene radijacije na jelene, sobove, veprove.
- Na prvi pogled ne čini se bitnim to što smo danas pustili u divljinu jednog dabra, ali on je dokaz da ovaj teritorij s pravom smatramo oazom bioraznolikosti, naglašava Denis Višnjevski, znanstvenik.
Relikti prošlog vremena još su tu. U černobilskoj zoni isključenja nalaze se, naime, dva posljednja Lenjinova spomenika u Ukrajini. Preživjeli su zakonom propisano uklanjanje komunističkih spomenika diljem zemlje, s obzirom na to da je riječ o teritoriju s posebnim statusom, bez lokalne vlasti koja bi donosila ili primjenjivala takve odluke. Država je na ovom mjestu odlučila prikupiti i sačuvati svu sovjetsku opremu korištenu u raščišćavanju nakon nuklearne tragedije, u budućnosti planira otvoriti muzej.
- Cijela je zona isključenja rezervat totalitarizma. Važno je da se ovdje otvaraju takvi muzeji i svi eksponati povezani s time donose ovamo, rekao je Oleksandr Sirota, Uprava za zabranjenu zonu pri Ukrajinskoj državnoj agenciji.
Novi betonski sarkofag iznad reaktora broj 4 postavljen je prije četiri godine. U Černobilu za to vrijeme i simbolički odbrojavaju.
- Ovo je prvi logo na svijetu koji nestaje. Nastao je 1986., kao crni šesterokut. Svake godine crna boja u njemu postupno nestaje, a 2064. potpuno će iščeznuti. To je godina potpune razgradnje triju reaktora černobilske nuklearke. Ovaj logo simbolizira čišćenje i činjenicu da se zona isključenja mijenja, da nije zamrznuta u vremenu, pokazuje Bohdan Boruhovski, zamjenik ukrajinskog ministra ekologije i prirodnih resursa.
Ukrajina će Černobil prijaviti za UNESCO-ov popis zaštićene baštine. Cilj je privući još više turista, koji nezaustavljivo hrle onamo i zbog istoimene HBO-ove serije otprije dvije godine.
- Nedavno istraživanje pokazalo je da 60 posto Ukrajinaca ne zna čak ni datum tragedije. Zato smo pomislili da bi bilo sjajno napraviti aplikaciju s mnogo provjerenih informacija za sve posjetitelje, rekao je Valerij Koršunov, autor aplikacije Černobil.
Mjesto nezapamćene nuklearne havarije polako postaje turistički Eldorado.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!